6 Ocak 2018 Cumartesi

Doğru Fondöten Nasıl Seçilir?

Merhabalar yine yeni yeniden :)
Bugün sizlere eminim hepimizin en az bir kez hatalı ürün alıp pişman olduğu bir konudan bahsetmek istiyorum.
Günlük hayatımızda, çalışma hayatımızda, gece dışarı çıkarken artık hemen hemen elimiz ilk fondötene gider oldu. E haliyle de bu konudaki yanlış seçimlerimiz de görüntümüzün hem aynadaki yansıması hem de karşımızdaki kişiye görünüşümüz açısından istenmeyen sonuçlar doğurur oldu.
Peki nasıl önüne geçebiliriz bu durumun? Kendi cildimiz gibi duran, ama cilt tonumuzu eşitleyen ve pürüzsüz turan fondöteni nasıl buluruz?
doğru fondöten nasıl seçilir
(Görsel alıntıdır)İlk kural cildimizi tanımak. Yağlı, kuru, karma, akneli, gözenekli vs  vs.
Kuru bir cilde sahipseniz su bazlı ve nemlendirici özellikli, çerisinde çok fazla pudra bulundurmayan bir fondöten seçmek en doğrusu. Çünkü zaten kuru olan cildinize bir de mat bitiş sağlayan pudralı ve kuru bir fondöten uygularsanız haliyle cakey görüntü de kaçınılmaz oluyor ve fondöten yüzünüzde çok yapay ve pul pul durabiliyor.  Tabi ben mat bitiş seviyorum diyebilirsiniz ancak kuru bir cilde mat bitişli bir fondöten uygulamayı düşünüyorsanız o zaman makyajdan önce cildinizi iyice derinlemesine temizleyip çok iyi nemlendirmeniz gerekiyor.  Yeterince nemli olan cildinize uygulayacağınız fondöten zaten istenmeyen bir görüntü oluşmasının önüne geçecektir.

Yağlı bir cilde sahipseniz eğer bu sefer yukarıda bahsettiğim fondöten tarzının tamamen dışında mat bitişli ve pudralı fondötenleri tercih etmelisiniz. Kuru ciltlilere göre avantajlı sayılırsınız çünkü nemlendirici özellikli fondötenleri de yağlanma riskinin  önüne geçmek için transparan ve yağ dengesini sağlayan pudralar ile kullanabilirsiniz.

Eğer arma bir cilde sahipseniz her iki kategorideki ürünleri kullanabilirsiniz. Cildinizin problemine göre makyajdan önce nemlendirme veya makyajdan sonra pudralama ile fondöteninizin cildinizde pürüzsüz durmasını sağlayabilirsiniz.

Bunların dışında makyajdan önce hangi cilt tipinde iseniz o probleme uygun bir makyaj bazı ile yüzünüze bir alt katman oluşturabilirsiniz. Böylece hem makyajınızın gün  boyu kalıcı olmasını sağlamış olursunuz hem de cilt probleminize uygun makyaj bazı ile cildinizi daha temiz ve fondötene daha uygun bir hale getirdiğiniz için daha pürüzsüz kadife gibi ten elde edebilirsiniz. Ancak belirtmeden geçmeyeceğim tüm bu işlemler için çok fahiş fiyatlarda ürünler almanıza gerek yok Artık ulaşılabilir tüm markalarda harika ürünler mevcut. Ancak tabi cebiniz  buna uygunsa neden daha iyisini almayasınız :)

Ayrıca akneli bir cilde sahipseniz fondöten ile leke, iiz sivilce vs kapatma işlemini uygulamayın.  Bu hem çok yapay durmasına hem de zaten var olan cilt probleminize  ir yenisini eklemekten başka bir işe aramayacaktır. Bunun yerine krem kapatıcılar ile bölgesel olarak kapatmak istediğiniz yerlere tampon hareketler ile uygulama yaptıktan sonra ardından tek kat fondöten uygularsanız inanın çok daha fresh ve şık bir görüntü elde etmiş olursunuz.

Merak ettikleriniz olursa aşağıya yorum olarak bırakırsanız elimden geldiğince ve bilgim yettiğince yanıtlamaya çalışacağım.

Kendinize güzel bakmayı unutmayın.
Hoşçakalın..